Strona 1 z 1
okolice słup
: 12 kwie 2008, 05:45
autor: gandalf
czy wie ktos moze co sie działo w okolicach Słup jak wycofywały sie niemieckie jednostki
: 12 kwie 2008, 08:06
autor: panzer24
Teamt Słup pojawił się już w opisie "fanty z powiatu olsztyńskiego" zobacz tam.
: 12 kwie 2008, 13:15
autor: gandalf
pancer24 to co jest tam opisane jes bardzo ogólnikowe chodzi mi raczej w jaką strone sie wycofywali
: 12 kwie 2008, 13:22
autor: panzer24
Na Gady.
: 12 kwie 2008, 15:36
autor: gandalf
to wiem bo mieszkam w okolicy chodzi mi czy działo sie cos w trójkacie lasu gady róznowo dabrówka
: 13 kwie 2008, 22:36
autor: jatech
Tu napier...... - strzelali z katiusz - stąd te dołki.
Większość zajść w obrębie drogi Słupy - krzyżówki, skrót przez las Barczewko - Słupy i pozycja w samych Słupach.
Wszystko mocno pszeszukane, chociaż w zeszłym roku wyszedł rewolwer.
Od krzyżówek w stronę Różnowa też wychodziły różne fanty. Poza tym ponoć las naszpikowany niewypałami - w prasie można znaleźć wzmianki o znaleziskach na budowach pod Różnowem.
P.S. Moim zdaniem wszystkiego jeszcze nie wykopali

.
: 16 kwie 2008, 16:31
autor: kermik
Masz racje Jatech było tam ostre przygotowanie artyleryjskie a rozrywki leżą nawet na wierzchu nitrza ich wykopywać i to z najgorszej półki moź.....e, łażenie wymaga dużo uwagi i stalowych nerwów
: 25 kwie 2008, 19:54
autor: zoz
Kto sie przyzna? Krotki artykul z ciekawa płętą..
Po śladach z detektorem metali
Kilka miesięcy temu, z grupą miłośników historii, wybrałem się do lasu za Słupami na poszukiwania z detektorami metali. Na łuku drogi przy jeziorze Wadąg znaleźliśmy trzy pociski od garłaczy, ułożone jeden obok drugiego. Leżały na szczycie skarpy, płytko pod ziemią, pociskami zwróconymi w kierunku skąd mieli nadchodzić Rosjanie, czyli Olsztyna. Za niewielkim przepustem wodnym, w przydrożnym rowie znaleźliśmy zgniecioną skrzynkę amunicyjną od niemieckiego karabinu maszynowego MG-42, dalej pod drzewem rurę wystrzelonego panzerfausta, a przy skrzyżowaniu dróg do Różnowa i Barczewka łuski wystrzelone z MG i kolejny garłacz. Na stoku, wzdłuż alei starych drzew odnajdowaliśmy kolejne łuski z broni niemieckiej i rosyjskiej. Znaleźliśmy też szczątki niemieckiego żołnierza, którego najprawdopodobniej rozerwał pocisk artyleryjski. Jego kości były rozrzucone w promieniu kilkunastu metrów. Zebraliśmy je w jedno miejsce i głęboko zakopaliśmy.
ślady walki wskazują, na to że niemieccy żołnierze przygotowali się do obrony od strony Słup, lecz walki toczono w lesie wzdłuż drogi do Rożnowa.
Zrudlo:
http://www.wm.pl/Index.php?ct=olsztyn&id=443940
: 25 kwie 2008, 20:14
autor: panzer24
Opis z tej strony jest stary jak świat

i do tego zaczerpnięty z kilku źródeł, jedno znam osobiście

: 26 kwie 2008, 09:37
autor: Frozzer
ojej kiedy to było,
