Hugelgr? .... i inne tajemnicze oznaczenia na mapach :)

Wszystko co związane z eksploracją

Moderator: korvettenkapitan

srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Każda budowla jest dzieckiem swego czasu. Najczęściej podupada, kiedy zmieniają się stosunki ekonomiczno-społeczne i własnościowe. Po prostu: dawny własciciel był w stanie utzrymać ją na okreslonym poziomie w pewnej sytuacji. Zmiana sytuacji - zmiana stanu budowli. Np. w mogolskich Indiach cesarze i radżowie budowali wspaniałe rezydencje lub grobowce, gdy niezliczone rzesze Hindusów żyły na gnoju. "Wypośrodkowanie", przynajmniej częściowe, stanu majątkowego doprowadza dawne pałace do ruiny (jak w komunizmie) - brak "arystokracji" zdolnej je utrzymać. A państwo (z podatków) budżet ma niewystarczający (patrz: współczesna Italia - miriady zabytków a można chronić tylko cząstkę).
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Ten pałac jest akurat po generalnym remoncie przez prywatnych właścicieli (nie ukończonym), dlatego w ogóle się trzyma. Wnętrze w żelbecie, nowy dach. Mury magistralne to jedyne, co zostało starego, więc się wali.
(więcej zdjęć http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl/we ... schau.html )
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Czyli jednak neo-"arystokrata" się znalazł :D . Byle starczyło mu dudków i wytrwałości...
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Ten remont został przerwany w 2003 r. albo i wcześniej. Nie wiem, czy właściciel się nie zmienił. Majątek otoczył niedawno murem, stadnina kwitnie, a pałac bez zmian (na lepsze).
Awatar użytkownika
Piłsudczyk
Posty: 196
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein

Post autor: Piłsudczyk »

Obecny właściciel ma chyba dosyc poważne plany, gdyż trwa odbudowa dawniej istniejących, parterowych skrzydeł pałacu (zdjęcie poniżej). Z rozmowy z mieszkańcem Januszewa dowiedziałem się, że dopóki jako tako prosperował PGR (w zabudowaniach folwarcznych), pałac był w bardzo dobrym stanie (wykorzystywany do celów kulturalnych). Niszczeje on dopiero od końcówki lat 70-tych. Kilka lat temu powstała charakterystyczna wyrwa we frontowej ścianie.
Dla dopełnienia zamieszczam fotkę barokowej attyki pałacu.
Pozdro z Iławy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Zaczelismy od kurhanow a juz sa palace ;)
Awatar użytkownika
Roczi
Posty: 99
Rejestracja: 07 lip 2009, 01:44
Lokalizacja: Bridlington

Post autor: Roczi »

ja tam lubie palace ;) :zebek:
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Piłsudczyk, widziałeś na własne oczy jakieś prace przy tych oficynach? Pamiętam je z r. 2004 i dach wyglądał wtedy lepiej.
Awatar użytkownika
Piłsudczyk
Posty: 196
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein

Post autor: Piłsudczyk »

Sepp - pałace same się nawinęły przy okazji "Białego Chłopa" :D
meickel - Prac rzeczywiście nie widziałem, tylko składowisko cegieł, jakby przygotowanych do odbudowywania drugiego skrzydła pałacu. Byłem w Januszewie pierwszy raz, więc odniosłem wrażenie, że odbudowa właśnie trwa. Może byc tak, że stoi to nie ruszone od kilku lat (tak, jak piszesz), a wtedy byłoby szkoda.
Specjalnie dla Roczi :) i innych miłośników "klimatu" :zebek: - fotki ruin: dworu w Limży i jego piwnic oraz kaplicy grobowej Albertsów w miejscowości Trupel.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Roczi
Posty: 99
Rejestracja: 07 lip 2009, 01:44
Lokalizacja: Bridlington

Post autor: Roczi »

ach.. dziekuje :wstyd: :zebek:
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

No to podłączę się do tematu.
Otóż ostatnio na mapie znalazłem budynek oznaczony skrótem ''Chs.'' doszedłem do tego że jest to ''schronisko przydrożne''. Wie ktoś może jaką funkcję spełniało? Hoteliku, zajazdu, karczmy? Chyba coś w tym stylu... Dzisiaj sprawdzę co dzisiaj znajduje się w tym miejscu... :)
KRIS

Post autor: KRIS »

Witam!
Piłsudczyk pisze: kaplicy grobowej Albertsów w miejscowości Trupel.
Piłsuczyk a może zrobiłeś zdjęcie herbu???
W roku 1837 od wnuczki Hindenburgów,Linzy von Polentz,za zgodą króla Prus,Trupel kupili przybysze z Anglii bracia Hendryk i Krzysztof Albersowie.
Pozdrawiam!
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Sprecyzujmy, że byli to kupcy z Londynu, posiadłość nabyli z zamiarem hodowli owiec, które przypędzili aż z Meklemburgii, a zgoda króla była potrzebna, aby bracia stanu mieszczańskiego weszli w prawa panów dóbr rycerskich (z sądem nad poddanymi itd.) Na liście dzieł sztuki zaginionych w czasie wojny figuruje m.in. Rembrandt z nie istniejącego już pałacu Albersów.
Damian, jak rozwijasz skrót "Chs"?
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Damian a nie przypadkiem Ghs?
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

Sepp pisze:Damian a nie przypadkiem Ghs?
Nie! Na mapie jest ''Chs.'' Położenie przy trakcie, nad rzeką, tak jak karczmy zazwyczaj! :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ