Radzieckie oddziały zwiadowcze

Okres II wojny światowej
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Radzieckie oddziały zwiadowcze

Post autor: Andrew »

Ostatnio w necie znalazłem opis służby radzieckiego oficera Timofieja Gorszkowa,( http://www.ainros.ru/osdg1/t5/gorshkov_tv.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; ) który słuzył w 77 oddzielnym batalionie zwiadu (w styczniu 1945 jako pierwsi przechodzili przez Nidzicę, Morąg, Młynary, Braniewo).
Osobiście zaciekawił mnie fragment mówiacy o wyposażeniu tej formacji zwiadu:
"W styczniu 1945 r. batalion był doposażony w liczny sprzęt. Po przekroczeniu granicy Niemiec pierwsze osady i miasta były wyludnione. Do przeprowadzania zwiadu były tworzone grupy operacyjne, które składały się z: dowódcy grupy, 2 czołgi T-34, 3 amerykańskie wozy opancerzone M-3A1, uzbrojone w dwa karabiny maszynowe "Browning", 3-4 motocykle "Harley" z załogą trzyosobowa, desant 10 osobowy. Grupie wyznaczało się dokładną trasę, po której szliśmy, zabraniano nam prowadzić działania bojowe. Tak szliśmy 3-4 dni, jak podchodziły główne siły, nas odsyłano na odpoczynek."
Teraz już wiem co robiły pod Morągiem amerykańskie łuski od 12,7 x 99 Browning (0,50 cal.). :cool:
Awatar użytkownika
piećka1977
Posty: 927
Rejestracja: 28 cze 2012, 10:08
Lokalizacja: morąg
Lokalizacja: Mohrungen

Re: Radzieckie oddziały zwiadowcze

Post autor: piećka1977 »

fajny sprzęcik
http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/ ... e/M3A1.htm :pijak:
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: Radzieckie oddziały zwiadowcze

Post autor: Manufaktura Dzika »

dużo sprzętu z dostaw konwojami od ciuchów poprzez żywność i broń
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Re: Radzieckie oddziały zwiadowcze

Post autor: Andrew »

piećka1977 - fajne zestawienie tych transpotrterów znalazłeś :szok:
ODPOWIEDZ