Artykuł w Wikipedii

Sprawy ogólne i galerie

Moderator: Manufaktura Dzika

Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Siemka! Jestem wikipedystą i bardzo chętnie zrobię artykuł o nas w Wikipedii. Co miałoby się tam znaleźć? Jestem otwarty na propozycje :)
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: asdic321 »

Adik pisze:Siemka! Jestem wikipedystą (...)
Czy aby to zarazliwe?! Bo brzmi b. groznie!!! :zebek:
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

asdic321 pisze:
Adik pisze:Siemka! Jestem wikipedystą (...)
Czy aby to zarazliwe?! Bo brzmi b. groznie!!! :zebek:
Groźne nie jest, a wiele pozwala się nauczyć :)
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Oj...nikt nie odpisuje. Dobrym pomysłem jest pisać o nas w Wikipedii czy nie chcecie? Jak mam pisać to powiedzcie co ma się w nim znaleźć :)
Awatar użytkownika
olsztyniak
Posty: 2812
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: olsztyniak »

Oj widzę że jesteś troszkę w gorącej wodzie kąpany. Wszystko pomału.
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

olsztyniak pisze:Oj widzę że jesteś troszkę w gorącej wodzie kąpany. Wszystko pomału.
Tu mnie masz :) Taki po prostu mam charakter, ale spoko, panuję nad tym...chyba :P
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: srebrny_lis »

Sporządzenie sensownej notatki (wiki)encyklopedycznej jest trudniejsze, niż nawet bardzo rozbudowany opis konkretnej imprezy Pułku. Najpierw dobrze byłoby ułożyć "słupki" z nazwiskami, datami, wydarzeniami; potem wyselekcjonować dane i proporcjonalnie poukładać. Na koniec okrasić tekst przykładami anegdot pułkowych, ilustracjami oraz zadbać o jakąś formę "otwartości" hasła - tak by piszący z zewnątrz mogli, bez naruszania struktury już stworzonej, rozbudowywać hasło. A to trochę roboty, od kwerendy poczynając...
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Nie trudne, ale czasochłonne. Wszystko da się zrobić. Coś wstępnie w brudnopisie zacznę, potem dam link i będę poprawiał co trzeba będzie :) Dzięki za wskazówki. Tak w ogóle to rozumiem, że się zgadzacie?
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Manufaktura Dzika »

Adik spokojnie wstaw krótką notkę i będziemy ją rozbudowywac stopniowo

-linki do forum
-linki do strony
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Ok, spoko, zaraz się za to biorę, bo właśnie wróciłem ze swojej pierwszej lekcji na prawko. Od 18 do 21 w dni powszednie raczej nie będzie mnie w domu, ale jest kupa wolnego czasu poza tym :) A tak w ogóle(przepraszam za pytanie) nazywamy się Wileński Pułk Muszkieterski, tak?

PS: Ktoś powiedział, że nie będzie łatwe. Ja zaprzeczyłem i popełniłem tym samym błąd. Szacun. Errare humanum est :)

PPS:Fajnie by było, gdybyśmy zrobili to razem :) Ja zajmę się sprawami technicznymi, ale z samą treścią to padam :)

OK! Mamy wstępną notatkę, którą dalej można będzie edytować. To tylko początek. Dodam potem zdjęcia i rozbuduję artykuł. Wszystko pochodzi z naszej strony. Jeszcze swojego tekstu nie dodałem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedyst ... /brudnopis" onclick="window.open(this.href);return false;

Na razie artykuł jest w moim brudnopisie i czeka na akceptację oficera i podoficera :) Jeśli taka decyzja zapadnie, zostanie on umieszczony jako normalny artykuł w Wikipedii gotowy do dalszych zmian. Oczywiście brakuje w nim działu o ekspedycjach i innych ważnych rzeczach, ale podkreślam, że to tylko krótka notatka przygotowana pod dalszą obróbkę. Oficera i Podoficera proszę o zgodę o umieszczenie go jako właściwego artykułu, natomiast niższych rangą proszę o komentarze na temat tego co się podoba, a co nie, co trzeba zmienić itd. :) Jestem otwarty na krytykę :P
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Ok, uzyskałem zgodę, więc wstępny artykuł istnieje. Jesteśmy w Wikipedii! Dzisiaj chyba nie będę miał czasu, żeby coś zmienić, ale jak będę miał czas, to dodam parę poważnych zmian. Jestem otwarty na propozycje i na krytykę. Może zaproponujecie jakieś fajne zdjęcia? Może coś innego?
Jak zobaczycie inny artykuł, który się wam spodoba(układ, tabelki), to na Wiki można wszystko legalnie kopiować. Będę informował na forum o poważniejszych zmianach.


Tutaj macie link do artykułu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wile%C5%84 ... _Pu%C5%82k" onclick="window.open(this.href);return false;

Pragnę podkreślić, że to dopiero taka wstępna notatka, przygotowana do dalszej edycji :)

PS: Sorry za post pod postem. Zapomniałem :D
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: srebrny_lis »

W "Historii Regimentu" (na stronie) wśród dat bitew pułków poprzedzających WMP duża ilość błędów językowych, co wynika chyba z mechanicznej, fonetycznej transliteracji nazw z materiałów rosyjskich, np. powinno być Gross-Jaegersdorf, Zorndorf i in.
Korekta: 1706 gen-mjr Briusow (ros.) albo Szkot Bruce (na pewno nie BRJUSU)
1736 - 1739 Perekop i Bakczysaraj (takie formy funkcjonują w polskim)
1769 - 1773 Chocim, Braiłów [ob. Braila], Silistra (j.w.)
Nazwy z wojen szwedzkich 1741 - 1743 i 1788 - 1790 (Wilmanstrand, Gerkfors) wymagają weryfikacji z mapą i źródłami (w materiale podano bowiem wersję fonetyczną z rosyjskiego). Są to prawdopodobnie miejscowości z terenu Finlandii, Karelii lub Ingrii, choć nie wykluczam i rdzennej Szwecji. Spróbuję sprawdzić.
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

Oki, bardzo dziękuję za pomoc. Poprawię po 21, jak wrócę z lekcji prawka :) Będę wdzięczny jeśli co jakiś czas rzucisz tam okiem i sprawdzisz, czy błędów nie ma :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: srebrny_lis »

Wilmanstrand forma prawidłowa: miasto powiatowe na płd. brzegu jez. Saimaa w byłej guberni wyborskiej Wielkiego Księstwa Finlandii w ramach Rosji; w Rosji od pokoju w Abo 1743; pod Wilmanstrand gen. Lacy pokonał 3 września 1741 i pojmał szwedzkiego gen. Wrangla.
Nie mogę natomiast namierzyć Gerkforsu [Herkforsu?]; wojna 1788 - 1790 toczyła się głównie na morzu i w Ingrii (tj. w okolicach Petersburga); Szwedzi utknęli na lądzie [pod Gerkfors ;) ?] ale na morzu odnieśli sukcesy, które zmusiły Katarzynę II do rezygnacji z narzuconego wcześniej prawa ingerencji w szwedzki ustrój i inne sprawy wewnętrzne. Domyślam się, że Gerkfors [?] leżał koło Petersburga.
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Artykuł w Wikipedii

Post autor: Adik »

srebrny_lis pisze:Nie mogę natomiast namierzyć Gerkforsu [Herkforsu?]; wojna 1788 - 1790 toczyła się głównie na morzu i w Ingrii (tj. w okolicach Petersburga); Szwedzi utknęli na lądzie [pod Gerkfors ;) ?] ale na morzu odnieśli sukcesy, które zmusiły Katarzynę II do rezygnacji z narzuconego wcześniej prawa ingerencji w szwedzki ustrój i inne sprawy wewnętrzne. Domyślam się, że Gerkfors [?] leżał koło Petersburga.
Spokojnie, dodam linki wewnętrzne(czyli takie, które odwołują się do Wikipedii-jak nazwy miejscowości, bitew, nazwiska) i będzie łatwiej wszystko poukładać. Jeżeli będzie brakować informacji na temat jakiegoś nazwiska, czy bitwy wtedy stworzę mniejsze artykuły opisujące w dwóch, trzech zdaniach dane wyrażenie, tak, by czytelnik mógł dowiedzieć się wszystkiego z jednego artykułu, a jeśli coś go zainteresuje, to kliknie w link :)
srebrny_lis pisze:* np. powinno być Gross-Jaegersdorf, Zorndorf i in.
-poprawione
srebrny_lis pisze:* Korekta: 1706 gen-mjr Briusow (ros.) albo Szkot Bruce (na pewno nie BRJUSU)
-poprawione
srebrny_lis pisze:* 1736 - 1739 Perekop i Bakczysaraj (takie formy funkcjonują w polskim)
-poprawione, chociaż odmieniłem(nie wiem czy wolno)
srebrny_lis pisze:*1769 - 1773 Chocim, Braiłów [ob. Braila], Silistra (j.w.)
-poprawione, chociaż odmienione j.w.
ODPOWIEDZ