Heilsberg 1807

Epoka Napoleońska
Awatar użytkownika
olsztyniak
Posty: 2812
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: olsztyniak »

Andrew masz racje ja też nie rozmawiam z nieznajomymi :cool:
atina_borys
Posty: 24
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: atina_borys »

Przykro mi bardzo że nie chcecie rozmawiać :(
Awatar użytkownika
olsztyniak
Posty: 2812
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: olsztyniak »

A może tak najpierw przez dział "Poznajmy się" przejdziesz :D
atina_borys
Posty: 24
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: atina_borys »

Przywitałam się przez dział "Poznajmy się" co jeszcze mam zrobić?
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

atina_borys pisze:Przywitałam się przez dział "Poznajmy się" co jeszcze mam zrobić?
Hehehe nie do końca o to chodziło... :zebek:
atina_borys
Posty: 24
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: atina_borys »

A o co?
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

Witaj!!! Zwyczajem jest że każdy nowy uczestnik forum zakłada wątek w którym przedstawia się i wita z pozostałymi userami. Ty powitałaś usera @michalis!!! ;)
atina_borys
Posty: 24
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: atina_borys »

Sorki niezauważyłam ;)
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Damian podoba mi sie ze zawsze ktos stoi na warcie jezeli chodzi o nowych :D
Awatar użytkownika
KOZAK
Posty: 719
Rejestracja: 27 lis 2007, 19:19
Lokalizacja: Guttstadt

Post autor: KOZAK »

Srebrny_lisie, piekne opisy i szczegółowe . Moze jestes w posiadaniu poodobnych informacji o czewcu 1807 pod Guttstadt. Mam troche opisów tamtych wydarzeń opisujących ogolnie kierunek natarcia i pobycie Cesarza Francuzów w Guttstadt . Napoloeon wieczorem po krwawej
bitwe zjadł kolacje w kloegiacie w towarzystwie dwóch kanonikow i tam nocowal. Do dzis stoi niedaleko kolegiaty domek nazwany ,,domkiem napoleona,, jednak tam miescił sie tylko sztab napoleona
a nie jak mówią mieszkańcy, ze nocowal tam wódz.

Pozdrawiam.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

KOZAK: na pewno miałeś styczność z pracą Gustava Beckmanna "Geschichte der Stadt Guttstadt" z 1929 r., tam są dość dokładnie opisane sprawy dobromiejskie. Co do kwatery Napoleona w samym mieście (jak również przedtem Bennigsena i Neya), najczęściej mówi się o mieszkaniu prepozyta kolegiaty czyli tzw. prepozytówce. Mieści się ona w kompleksie kolegiackim, izba nad bramą z dziedzińca nad łynę. Jadł w refektarzu (izba na zachodnim skraju południowego skrzydła zespołu kolegiackiego, dziś kaplica ze sklepieniem "kryształowym") na wysokości I piętra. Reszta ważniaków zapewne nocowała przy rynku i w nieistniejącym ratuszu (?). Koścół św. Mikołaja (ob. cerkiew) był obronnym blokhauzem, połączonym rowem łącznikowym z obozem założonym wiosną (po wyprowadzeniu części wojsk franc. z miasta) na tzw. Lindenbrunn czyli wzgórzu na południe od miasta (ob. okolica cmentarza komunalnego i stawu nad łyną - niedoszłego kąpieliska).
SEPP: jestem zainteresowany co najmniej obejrzeniem mapy; czekam na kontakt bezpośredni (i bardziej bezpośrednio w przyszłości, zachęcam :)).
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Frozzer »

ja może trochę z innej beczki. które z szańców pod Lidzbarkiem są do dziś widoczne w terenie ?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Na lewym brzegu właściwie wszystkie leżą na terenie przerobionym przez orki lub inne prace ziemne. Od biedy, z dobrym planem bitwy w ręku, można zauważyć zarys szańca nr 2. Na prawym w większości podobnie: pola, strzelnica itp. Tam widoczny jest jedynie lekki zarys małego "przedszańca" na stoku wzgórza po lewej stronie (jeśli jechać od Olsztyna), na linii prawobrzeżnej pozycji rosyjskiej. Pewne szanse daje też zalesiony pagórek w miejscu szańca nr 7 (na mapie von Botha nr 8). Pamiętać wszakże należy, że na tym brzegu bitwa się nie toczyła; pewne ślady mamy tylko w pobliżu łyny (bateria Dybicza). Pozostaje chodzenie za bronami i wronami z dobrym planem.
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Frozzer »

dlaczego pytam - otóż ostatnio przeglądałem zdjęcia lotnicze i w okolicy, gdzie powinien mniej więcej znajdować się szaniec nr3 znalazłem piękny pentagon

wg. mnie to pozostałość po tym szańcu, nie jest on idealnie w miejscu pokazanym na mapach (nieco na północny zachód) ale kształt jest tak specyficzny, że raczej nie ma mowy o pomyłce

Obrazek
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Dobre zdjęcia lotnicze pokazują więcej od penetracji powierzchniowej (widać np. przebarwienia gleby). Byłem wielokrotnie w miejscu szańców i nru 3 nie widać w terenie, choć dokładnie wiadomo, gdzie był. Stąd program "Archeologiczne Zdjęcie Polski", niestety daleki od pełnej realizacji... To jest teren do niedawna rokrocznie przeorywany, teraz rzadziej, raczej słabo kultywowana łąka. "Trójka" faktycznie leżała na wzgórku w rozwidleniu kilku małych cieków (obecnie ich nie ma lub prawie nie ma!).
ODPOWIEDZ