Gdzie to mogło być?

Dowolny temat zdjęć

Moderator: korvettenkapitan

kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Gdzie to mogło być?

Post autor: kachas »

Może ktoś jest gdzieś widział taki kościół i takie wiatraki i jest w stanie rozpoznać miescowość?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Tworas
Posty: 1351
Rejestracja: 06 lip 2007, 19:21
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: Tworas »

Olsztynek ? :cool:
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Gdzie to mogło być?

Post autor: zoz »

Tez pomyslalem o skansenie.
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: Andrew »

Na stronie skansenu w Olsztynku http://muzeumolsztynek.com.pl/includes/ ... /plan.html mozna się dopatrzeć takiego samego modelu wiatraka
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: meickel »

Podstawowe pytanie, kiedy zdjęcia zostały wykonane, bo kościół pojawił się w Olsztynku po wojnie, przywieziony z Królewca.
kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Gdzie to mogło być?

Post autor: kachas »

Te zdjęcia są robione w czasie wojny miedzy czerwcem 1940 a styczniem 1945.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: meickel »

To może skansen w Królewcu?
kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Gdzie to mogło być?

Post autor: kachas »

To jednak będzie skansen w Olsztynku.A eksponaty a jakże z Królewca.Panom gratuluję znajomości tematu,sama bardzo chciałabym poszczycić się taką wiedzą :(
wiosen1
Posty: 53
Rejestracja: 12 lis 2008, 17:13
Lokalizacja: okolice Morąga

Gdzie to mogło być?

Post autor: wiosen1 »

Moim zdaniem zdjęcia z Belgii lub północno-wschodniej francjii, druga sprawa zdjęcie 1 przedstawia definitywnie człowieka ubranego w coś na kształt munduru (wzór aliancki) nie chciałbym być w skórze tego człowieka w tym mundurze, w roku 1940 lub 1941 w Olsztynku (dobrze że nie chciał zdjęć pod mauzoleum), ponadto podpis pod 1 zdjęciem " młyn szczęścia" lub coś podobnego. Taka jest moja wersja reszta zdjęć przedstawia tych samych ludzi. Może to jakiś skansen we francji (pamiątka kulturowa) lub coś podobnego.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: meickel »

Podpis jest "sam przy młynie". Na mundurach się nie znam, ale to budownictwo bardziej mi Żmudzią pachnie niż Belgią.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Gdzie to mogło być?

Post autor: mapownik »

Moim zdaniem to jakis skansen (lub proba zalozenia skansenu , muzeum).Na trzecim zdjeciu widac poukladane do odrysowania czopow kloce drewniane swieze (inna barwa ) a na kolejnym zdjeciu jedna z chalup jest wlasnie z nich wykonana.Pokrycie strzecha slomiana i wedlug mnie material typowy raczej dla Kurpii,Podlasia,Prus byc moze Litwa.Kosciolek drewniany tez przypomina z daleka stare polskie kosciolki drewniane ktore jeszcze mozna zobaczyc.
Jeszcze dzisiaj mozna to spotkac w naturze i nie trzeba jechac do skansenu.Zreszta te chalupy jakies ubogie (ani sparogow,okiennic,korony brakuje nad oknami,nie widze dokladnie sposobu ulozenia desek w szczycie chalupy).Kat nachylenia dachu wskazuje na rejon nizinny.Wlasnie ten brak zdobnictwa troche mnie martwi.Nie znam szczegolow powstawania skansenu w Olsztynku czy Nowogrodzie.Te mundury ktore maja na sobie osoby stojace obok chalup to wcale nie byloby dziwne gdyby to byli wlasnie rzemieslnicy wiejscy ktorzy to robia i niestety ale w czasie wojny lub po wojnie nie bylo wesolo z ubraniem i kazdy chodzil w tym co udalo sie zdobyc,mogly to byc rozne kompozycje mundurow wojskowych(oficerki mojego ojca z wojny przetrwaly do lat 90 tych mimo ze nie byl oficerem).
Oczywiscie moge sie mylic.
Raczej bylbym przeciwny ze jest to Belgia lub Francja.Byly tam budynki z kamienia, cegly ,mur pruski i pokrycie dachowe to najczesciej dachowka ceramiczna ,czasem lupki.
Chociaz nigdy nie bylem w skansenie we Francji ale czy oni maja potrzebe zakladania skansenow jesli wiekszosc budowli utrzymala sie w doskonalym stanie.Wystarczy wjechac do pierwszej lepszej wioski gdzies na odludziu.
Jadac autostrada co kilka kilometrow mijam zamek , palac ,lub ruiny zamku na wzgorzach z 13 wieku i tym podobne.Czasem sie zastanawiam dlaczego tak ta Polske zniszczono.Pozdrawiam.
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Gdzie to mogło być?

Post autor: asdic321 »

meickel pisze:Podstawowe pytanie, kiedy zdjęcia zostały wykonane, bo kościół pojawił się w Olsztynku po wojnie, przywieziony z Królewca.
Skansen byl przenoszony z Krolewca w latach 1938-1940
kachas pisze:Te zdjęcia są robione w czasie wojny miedzy czerwcem 1940 a styczniem 1945.
Data pasuje - przy pracach budowlanych mogli pracowac np. jency z Karolewa
pyskjan pisze:Moim zdaniem to jakis skansen (lub proba zalozenia skansenu , muzeum).Na trzecim zdjeciu widac poukladane do odrysowania czopow kloce drewniane swieze (inna barwa ) a na kolejnym zdjeciu jedna z chalup jest wlasnie z nich wykonana(...)
Otoz to - zadnych drzew, tylko szczere pole. Wydaje mi sie ze zdjecie powstalo wlasnie przy zakladaniu skansenu. A skad w ogole te fotki? :D
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Gdzie to mogło być?

Post autor: Andrew »

Dotyczy trzeciego zdjęcia od góry
"Komentarz: kościół,na prawo dwie wieże,przez okienko od prawej chaty widać wiatrak"
To nie okienko tylko ganek - wydaje mi się że to zdjęcie jest zrobione z dziedzińca które tworzą obiekty 32a i 32d na planie z linku poniżej (usytuowanie wiatraka takze pasuje, najezdżając kursorem na liczby pojawiają się fotki obiektów)
http://muzeumolsztynek.com.pl/includes/ ... /plan.html
kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Gdzie to mogło być?

Post autor: kachas »

Zdjęcia pochodzą z francuskiego forum o stalagach,którego użytkownikami są dzieci lub wnuki byłych jeńców wojennych,do których i ja sie zaliczam.To pasjonaci których cieszy i wzrusza jakakolwiek wieść o życiu w niewoli o traktowaniu itp.Jedna z uzytkowniczek poszukiwała jakie to może być miejsce.Przed chwilką przegladałam to forum i miejsce zostało zidentyfkowane dzieki jak wyczytałam uprzejmości pana Prezydenta Olsztyna ktory dał namiar na Olsztynek,a do którego napisał moderator.Czyli jak widzimy jest to praca jeńców wojennych pobliskiego stalagu IB przy powstawaniu skansenu w olsztynku.
Awatar użytkownika
markis
Posty: 900
Rejestracja: 04 lis 2008, 16:26
Lokalizacja: Ostróda-Culmerland

Gdzie to mogło być?

Post autor: markis »

kachas pisze:Czyli jak widzimy jest to praca jeńców wojennych pobliskiego stalagu IB przy powstawaniu skansenu w olsztynku.
Szkoda Kościółka, który nie przetrwał zawieruchy wojennej. :(
ODPOWIEDZ