multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Jak konserwować, restaurować i czyścić nasze fanty

Moderator: Don Joker

Awatar użytkownika
Kujawiak
Posty: 189
Rejestracja: 01 sty 2010, 16:20
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Toruń

multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Kujawiak »

Cześć
Zastanawiam się nad sprzętem do mechanicznego czyszczenie niektórych znalezionych drobiazgów + zastosowanie w drobnych pracach domowo-ślusarskich, (nożoróbstwie też). Pod uwagę biorę dwa rozwiązania:
a. Zakup multiszlifierki np. coś ze stajni dremel.
b. Zakup wałka giętkiego do wiertarki z chwytem fi 0,5-6 mm + statyw do wiertarki + małe szczotki.
Koszt obu wariantów zbliżony. Multiszlifierką nigdy się nie bawiłem i nie mam tu wiedzy. Natomiast używałem z powodzeniem wiertarki ze szczotką drucianą itp. do czyszczenia i szlifowania żelastwa. Przedmioty obrabiane były stosunkowo duże i łatwe do stabilizacji w imadle. Wiertarka zapewnia dużą moc i takie sobie obroty (900 W i max 2700 obr/min) natomiast w multiszlifierce jest odwrotnie.
1. Który zestaw lepiej przysłuży się drobiazgom?
2. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w obu wariantach?
3. Jak jest w eksploatacji z wałkiem giętkim, czy jest aż tak mocno giętki by zapewnić swobodę ruchu, niezakłóconą naprężeniami wałka?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pulkownikL
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:49
Lokalizacja: morag
Lokalizacja: Sonnenborn, Aachen

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: pulkownikL »

Ja mam jedno i drugie,ale dremelek(nawet jego tańsze odpowiedniki) najczęściej się przydaje,wałek jest nie aż taki elestyczny(metalowa spirala) ale załatwia mi 99% drobiazgów,regulacja obrotów w standardzie,do tego multum końcówek które się dobrze sprawdzają,mam i orginalnego Dremla i Chinola,nie ma różnicy w pracy,pewnie kwestia długorzywotności ale chektarów nie rypię i nawet chinol już 5 lat ciśnie, ;)
Awatar użytkownika
Remington
Posty: 1391
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:43
Lokalizacja: Gdynia

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Remington »

Praktyka wskazuje, że bedą potrzebne oba narzędzia. Wiertarka byle jaka, oby kręciła i miała regulację obrotów. Wałki gietkie zajeździłem trzy. Jak taki chcesz, to tylko z górnej półki cenowej, który jest przeznaczony do dremela. Te tanie do wiertarek są do kitu. Uchwyt wibruje, jeden wałek to mnie hciał udusić, owinął mi się wokół szyji. dobrze, że wiertarka była słaba i się zatrzymała.
:|
Awatar użytkownika
frutis
Posty: 139
Rejestracja: 12 wrz 2009, 12:08
Lokalizacja: Olsztyn , Giławy
Kontakt:

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: frutis »

Ja kupiłem taka z biedronki i sprawdza się wyśmienicie
http://fanbiedronki.pl/gazetka/2012.07. ... terkowicza" onclick="window.open(this.href);return false;
Horhe
Posty: 463
Rejestracja: 17 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Sopot

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Horhe »

Widać mało używasz. Kiedyś miałem zestaw mini narzędzi firmy MiniCraft. Sprzęt wytrzymał około 15 lat zabaw modelarsko-renowacyjnych, zaś Proxxon'a po kilku miesiącach oddawałem do serwisu z zajechanymi łożyskami (sprzęt do najtańszych nie należy)
Awatar użytkownika
Kujawiak
Posty: 189
Rejestracja: 01 sty 2010, 16:20
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Toruń

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Kujawiak »

Dzięki koledzy za podzielenie się doświadczeniem :pijak: . Po powyższej lekturze i przemyśleniach własnych postawiłem na dremla. Wczoraj już kupiłem. Na wałek do wiertarki jeszcze przyjdzie pora, może jak czas dopisze to uchwyt do wiertarki sam zrobię, bo te co oglądałem w castoramie to nie napawały optymizmem. Jeszcze tak na przyszłość powiedz mi Remington czy wałek z castoramy/obi 1,3 m, fi chwytu 0,5 - 6 mm za 139 PLN jest godny zaufania?
Awatar użytkownika
Remington
Posty: 1391
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:43
Lokalizacja: Gdynia

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Remington »

Powinien dać radę. Smaruj go regularnie, nie dawaj najwyższych obrotów na dłuższy czas i nie zaginaj zbyt mocno wałka w czasie pracy.
Awatar użytkownika
Kujawiak
Posty: 189
Rejestracja: 01 sty 2010, 16:20
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Toruń

Re: multiszlifierka czy wałek giętki do wiertarki?

Post autor: Kujawiak »

Dzięki, pozdrawiam, obfitego 2013 :pijak:
ODPOWIEDZ