Kieszenie pełne brązu

Okres do V w.

Moderator: GILGIN

yobey76
Posty: 94
Rejestracja: 30 sty 2008, 13:41
Lokalizacja: Dobre Miasto/Gronowo

Kieszenie pełne brązu

Post autor: yobey76 »

Pierwszy wypadzik od kilku miesięcy i taka niespodzianka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: syriusz13 »

Moim zdaniem nie powinieneś tak się cieszyć. Rozkopałeś prawdopodobnie cmentarzysko. Oczywiście nie wszystkie przedmioty to zabytki.
yobey76
Posty: 94
Rejestracja: 30 sty 2008, 13:41
Lokalizacja: Dobre Miasto/Gronowo

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: yobey76 »

Cieszę się tylko wyłácznie że mogę to oddać w powołane rèce, a problem rozkopania to ma rolnik nie ja, to on przez kilkadziesiád lat niszczył to cmenterzysko nieświadomie.Szczęście tylko jest takie że znalazłem się w odpowiednim miejscu.Spokojnie mogę tylko dodać że w poniedziałek trafi to w ręce Pana Jarka.Pozdr
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: asdic321 »

Nagłówek posta brzmi wprawdzie jak tytuł z "Faktu" ;), niemniej za sprawą Yobey'a wszystko odbyło jak trzeba! :guru:

Zabytki oczywiście, tak jak napisał Syriusz, pochodzą z cmentarzyska. Tyle że z bardzo nietypowego, które opisuje się zazwyczaj mianem "Aschenplatz". To jest miejsca rozrzucania spalonych szczątków zmarłych wraz z ich wyposażeniem w postaci drobnych ułamków ozdób stroju, czasem też broni i oporządzenia jeździeckiego. Tak właśnie wyglądał rytuał pogrzebowy Prusów we wczesnym średniowieczu, pomiędzy VIII a XIII w.

Podobne "place" są z reguły bardzo słabo uchwytne - zalegają zwykle tuz pod powierzchnią gruntu (lub wręcz na powierzchni, jak w tym przypadku) i nie zwierają przedmiotów, które łatwo zidentyfikować jako zabytki. Nie towarzyszą im też naczynia, rzadko zachowują się nawet kości, stąd i niewiele takich miejsc jest w naszym regionie rozpoznanych.

I tu dopiero sensacja - odkrycie Yobey'a to TRZECIE ze znanych obecnie tego rodzaju cmentarzysk pruskich na Warmii i Mazurach, ze wstępnym datowaniem pomiędzy IX a XI w. :P
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: syriusz13 »

Nie uważasz asdic321, że jedna z zapinek po lewej stronie to kultura wielbarska I/II wiek ( oczkowata )?
yobey76
Posty: 94
Rejestracja: 30 sty 2008, 13:41
Lokalizacja: Dobre Miasto/Gronowo

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: yobey76 »

Nadejszła wiekopomna chwila :kon:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: asdic321 »

syriusz13 pisze:Nie uważasz asdic321, że jedna z zapinek po lewej stronie to kultura wielbarska I/II wiek ( oczkowata )?
Czy chodzi Ci o to przy "wylocie" pudełka? Podobne w kształcie, ornament nawet zbliżony, ale to zapięcie haczykowate (było już parę takich na Forum), nie fibula.
Pozdr.
J.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: syriusz13 »

Kształt podobny, ornament również, w ręku nie miałem, więc mogę się mylić. Od sakwy?
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Kieszenie pełne brązu

Post autor: asdic321 »

A różnie - czasem się mówi, że służyły jako zapięcia do pasków (zwł. parcianych), innym razem, że używano ich np. do troczenia nogawic. Ale wiemy już, że mogły być wykorzystywane i do zamykania sakiewek - jak tu: http://www.wmfp.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=13371" onclick="window.open(this.href);return false;
Z tym, że najczęściej znajduje się je jednak niezgięte.
ODPOWIEDZ