Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Wyprawy WPM

Moderator: Manufaktura Dzika

srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Ludkowie, każdy chętny do wsparcia własnym czasem i rękami prac przygotowawczych na polu biwaku i bitwy (wzgórze przy szosie za termami) proszony jest o przybycie tam w środę 25 maja po południu - godzina rozpoczęcia będzie podana dziś do wieczora.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Środa o godz. 16:00 początek.
Grisza
Posty: 289
Rejestracja: 21 sty 2012, 22:21
Lokalizacja: Heilsberg

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: Grisza »

Niestety nie mogę. Będę na wycieczce.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Kopara dzisiaj jebła rów i zaczyn wału na szaniec. Szerokość rowu ok. 1,80 m. Głębokość prawie 1 m. Ramiona i czoło szańca = 3 x 10 m. Plus dwie ziemianki (tj. część centralną, szczegóły do wycyzelowania łopatami).
Rzepa69
Posty: 97
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:39
Lokalizacja: L.W.

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: Rzepa69 »

Ostrzę szpadel!- będę
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

We wtorek 31 maja od godz. 15:30-16:00 kontynuujemy prace na polu.
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: Manufaktura Dzika »

ok będę
Rzepa69
Posty: 97
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:39
Lokalizacja: L.W.

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: Rzepa69 »

Będę Kierowniku, tylko wezmę lepszy sprzęt!
Awatar użytkownika
padre
Posty: 265
Rejestracja: 13 gru 2010, 16:51
Lokalizacja: L-W

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: padre »

Przepraszam że mnie nie było ale padło mi auto i męczyłem mechaników do 21. 31 jadę na festyn do Elbląga z okazji Dnia Dziecka(służbowo) i wrócę późno.Więc znowu nic nie pomogę - czyli jak nie urok to sra.... Przepraszam.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Propozycja scenariusza z zachowaniem równowagi między historią a realiami współczesności
SCENARIUSZ INSCENIZACJI BITWY POD HEILSBERGIEM 11 VI 2016

Sytuacja wyjściowa: obie armie w swoich obozach; kilku żołnierzy Koalicji w szańcu.

Godz. 15.45: armia francuska opuszcza obóz i udaje się na stanowiska wyjściowe do natarcia i rozdziela się na 3 mniej więcej równe części [odtwarzają dywizje Carra Saint-Cyra /1/, Saint-Hilaire`a /2/ i Legranda /3/], 1 ustawia się pod topolami z jemiołą, 2 i 3 na drodze w pobliżu silosa; ze strony Koalicji wyznaczony oddział wyrusza na drogę polną Pilnik-szosa na wprost szańca [odtwarza wojska Borozdina i Bagrationa].

Godz. 16.00-16.10: pierwsze wystrzały, 1 wychodzi spod topoli na wprost oddziału Koalicji nawiązując statyczną walkę ogniową w szyku liniowym; w obozie Koalicji alarm, obsługa dział z osłoną obsadzają szaniec, reszta wojsk Koalicji ustawia się w szyku liniowym po obu stronach szańca (po prawej wszyscy Prusacy); prawe skrzydło Koalicji urzutowane głębiej (tam trzeba będzie gospodarować rezerwami).

Godz. 16.10-16.20: powoli nadchodzi drogą od silosa 2; TU HISTORYCZNY EPIZOD: 2 zmienia się w szyku z 1 w maksymalnie elegancki sposób („jak na paradzie”), po czym 2 uderza w szyku liniowym na oddział Koalicji; krótkie elementy walki wręcz;
oddział Koalicji wycofuje się wolno w stronę szańca, przejmuje go niewielki oddział Koalicji podesłany z prawego skrzydła – TU HISTORYCZNY EPIZOD: idący z tym oddziałem oficer [odtwarza tu generała Siergieja Kożina] ginie od kuli i zostaje zniesiony/zwieziony z pola [informacja komentatora: poległ gen. Kożin, pochowano go zgodnie z życzeniem w Świętej Lipce, o czym donosi w pamiętniku jego kuzyn i świadek zajścia Wołkoński];
drogą nadchodzi powoli 3 i staje na wprost szańca Koalicji; dość chaotyczny odwrót wysuniętych wojsk Koalicji na linię szańca (część wzmacnia lewe skrzydło, część idzie na prawe skrzydło);
Francuzi zajmują pozycje do natarcia: 2 na wprost lewego skrzydła Koalicji, 3 na wprost szańca, 1 w rezerwie (1 od tej chwili odtwarza fizylierów Gwardii).

Godz. 16.20-16.40: natarcie Francuzów na główne pozycje Koalicji. 2 atakuje w szyku liniowym lewe skrzydło Koalicji, przewlekla walka ogniowa, zatrzymanie natarcia 2 [tu inicjatywa należy do dowodzących na tym ocinku z obu stron – możliwe różne akcje, byle bez rozstrzygającego rezultatu];
3 ostrożnie (artyleria!) podchodzi pod szaniec (odrzucając słabe kontrataki jegrów Koalicji), TU HISTORYCZNY EPIZOD: Francuzi wdzierają się do fosy/rowu (pojedynczy żołnierze mogą próbować wedrzeć się na wał, artylerzyści Koalicji próbują spektakularnie odtoczyć działa); PŁONIE WIEŻA OBSERWACYJNA i kopki siana;
formuje się kontratak Koalicji (prawym skrzydłem – marsz wprost i na lewo, na lewą flankę 3, ginie rosyjski generał Warneck [informacja komentatora, że wg różnych źródeł od kuli lub od bagnetu], jego rolę przejmuje na krótko pruski kapitan [późniejszy slawny generał] von Grollman [Ahmed wyznaczy kogoś]; odwrót 3 w stronę podnóża stoku pagórka.

Godz. 16.40-16.50: Francuzi (3) wycofują się w szyku, odpierając kontrataki lekkiej piechoty; wyjątek stanowi jeden mały oddział [odtwarza tu 55. pułk liniowy] cofający się w rozproszeniu z widocznym sztandarem;
TU HISTORYCZY EPIZOD: nagły atak wojsk Koalicji prawego skrzydła: Rosjan i Prusaków (tu można użyć kawalerii, jeśli będzie); zażarta heroiczna walka o sztandar (przechodzi z rąk do rąk) z udziałem dołączających do boju innych niedużych grup z obu stron, Koalicja przejmuje sztandar (informacja komentatora: po bohaterskiej walce, uwiecznionej przez wielu malarzy, m.in. Wojciecha Kossaka, Francuzi tracą orła, ginie bohaterski pułkownik Perier /czyt. Perie/, zdobycie sztandaru przypisują sobie zarówno Prusacy, jak Rosjanie).

Godz. 16.50-17.00: do walki wchodzi francuska 1; całość cofających się na dolne pole sił francuskich tworzy carées [czworoboki], bezskutecznie atakowane przez siły Koalicji na obu skrzydłach;
pojedynek artyleryjski z obu stron (w sumie do wystrzelania amunicji), największe natężenie eksplozji w strefach pirotechnicznych;
TU HISTORYCZNY EPIZOD: śmiertelnie ranny kulą armatnią francuski generał Roussel /czyt. Russel/ (informacja komentatora: szef sztabu brygady fizylierów Gwardii gen. François Xavier Roussel /czyt. Fransua Ksawie Russel/ został muśnięty w głowę kulą armatnią, doznał paraliżu i zmarł w lazarecie pod Bobrownikiem); Koalicja powraca na pozycje na linii szańca, Francuzi tworzą jedną linię pośrodku dolnego pola. Koniec inscenizacji. Parada przed widzami.

UWAGI DODATKOWE
Podczas tradycyjnej końcowej parady komentator będzie wymieniać kolejno oddziały, a one będą wznosić okrzyki po wymienieniu.
Artyleria strony francuskiej dostosowuje swe poczynania do ruchów własnych wojsk.
Strefy pirotechniczne do ustalenia z Arturem.
Rola dodatkowych elementów: koni, wozów itp. do ustalenia.
Można ten scenariusz odkserować i wydawać przed bitwą na polu widzom.
Rzepa69 opracował projekt folderka do rozdawania i go wydrukuje, więc prosimy o uwagi do scenariusza do poniedziałku 30 maja 2016.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Jutro od 15:30 lub 16:00 zaczynamy c.d. prac na polu bitwy. Konstrukcje z desek, grabienie siana w kopki, wzmocnienie szańca...
Grisza
Posty: 289
Rejestracja: 21 sty 2012, 22:21
Lokalizacja: Heilsberg

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: Grisza »

U mnie znowu jakieś problemy, mam radę na 14.30. Nie wiem, jak długo potrwa, ale postaram się do was "wpaść".
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

C.d. w piątek od 14:30. Ja będę do 18:00, bo potem na 19:00 muszę na Noc Bibliotek do LO (po drodze prysznic oczywiście).
Awatar użytkownika
padre
Posty: 265
Rejestracja: 13 gru 2010, 16:51
Lokalizacja: L-W

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: padre »

Od piątku rano do niedzieli wieczorem mam Festiwal Sera na który zapraszam(będą nie tylko sery ale i np. wszelakiego rodzaju napitoki nisko i wysoko procentowe które można będzie pokosztować a jak komuś posmakuje to i kupić) ale znowu nic nie pomogę Taka robota.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Heilsberg 2016 10-12 czerwca

Post autor: srebrny_lis »

Dostaniesz liczne zadania w czasie samej bitwy :)
ODPOWIEDZ