Epoka napoleońska

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

Witam!
Spora część z forumowiczów interesuje się tym okresem w historii, może stworzymy zbiór literatury, który warto polecić zainteresowanym. Ze swojej strony chciałbym zaproponowac,na początek, dwie pozycje encyklopedyczne:

Dempsey G. C ''U boku Napoleona. Jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa''
Książkę posiadam od dawna, często zaglądam. Bardzo ciekawe zestawienie wszelkich jednostek nie-francuskich biorących udział w kampaniach u boku cesarza. Opisy szlaków bojowych, dowódców, umundurowania, sztandarów. Wiele informacji na temat Polskich jednostek u boku Napoleona! Minus... brak ilustracji!
Obrazek

Robert Bielecki ''Encyklopedia wojen napoleońskich''

Tą encyklopedię kupiłem sobie w grudniu zeszłego roku. Jako że jest to pozycj encyklopedyczna nie potrafię czytać tej knigi od deski do deski, ale wielką przyjemność sprawia wertowanie kartek i losowe czytanie haseł, dodatkowym atutem sa bogate ilustracje czarno-białe jak i kolorowe! :)
Obrazek
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

ś.p. redaktor Robert Bielecki był pasjonatem historii i epoki napoleońskiej i odwalił wielką, tytaniczną robotę, pisząc szereg ważnych książek typu leksykonowego (np. "Szwoleżerowie Gwardii", "Enc. Wojen Napol.") i syntetycznego ("Wielka Armia", polecam lepsze I wydanie z 1995 r., II jest lepiej ilustrowane, lecz pozbawione części aparatu naukowego, za to z marketingowym tytułem "Wielka Armia Napoleona"). Współredagował też (wraz z Tyszką) antologię pamiętników "Dał nam przykład Bonaparte". Miał też niestety swoje słabości: nie lubił tematu Polaków w armiach zaborczych i znał go słabo; bardzo źle wypada też (w "Encyklopedii...") jego znajomość wojny 1807 r. w Prusach Wsch.: liczne bardzo elementarne pomyłki w chronologii, geografii, nazwach miejscowości, nazwiskach, niestety także w faktografii. Rzecz jednak ciekawa, że inne wojny opracował z reguły dokładnie i rzetelnie. Z pewnością nie pozbyłbym się z półek jego opracowań. Z napoleoników Wydawnictwo "Karabela" przysłało mi właśnie ofertę kupna dwóch kolejnych tomów albumów z serii "Wojska polskie u boku Napoleona", tym razem Xięstwo Warszawskie: pułki ułańskie, gwardie honorowe, pospolite ruszenie 1807 i 1809, żandarmeria konna. Autorzy: Morawski (189 kolorowych plansz) i Paczuski (tekst). Wersja polsko - francusko - angielsko - niemiecka. Obszerna bibliografia. Zastanawiam się, bo cena niemała, ale mam juz poprzednie tomy i jestem zadowolony.
weje
Posty: 425
Rejestracja: 08 paź 2007, 09:58
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: weje »

350 zł. Zadowolę się przekartkowaniem w bibliotece :(
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Jeśli na długie jesienno zimowe wieczory, to polecam "DZIEJE ORÊżA POLSKIEGO W EPOCE NAPOLEOÑSKIEJ 1795 1815'' podstawowa pozycja Maryana Kukiela z 1912. Reprintami zajmuje się wydawnictwo Kurpisz.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Jestem szczęśliwym posiadaczem właściwie wszystkich KURPISZ-owych reprintów napoleońskich. Warto je nabywać - obecnie rzadko kto tak pisze historię jak Kukiel czy Askenazy... Szkoda, że Tomasz Strzeżek z Olsztyna "przeszedł" na niwę Powstania Listopadowego, bo dobrze zaczął w napoleonistyce regionalnej. Zna jednak, jak sam twierdzi, rosyjski i niemiecki, co go czyni kompetentnym w Powstaniu; nie zna zaś francuskiego, co znacznie ogranicza możliwości w "czystej" napoleonistyce. Za taka postawę mam do Niego tym większy szacunek, zwłaszcza że tych kilka rzeczy o Powstaniu to naprawdę znakomite kąski. Aż szkoda, że to nie u nas. Z regionaliów o tej tematyce chyba najciekawszą rzeczą jest pozycja pod red. Norberta Kasparka "Listopadowi żołnierze. Wspomnienia i relacje z pobytu w Prusach Wschodnich" [po upadku Powstania]. wydane w Olsztynie (OBN) przed kilkunastu laty.
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

Ja wczoraj nabyłem ''Wojnę 1812 roku'', również autorstwa Kukiela, już nie mogę się doczekać lektury! :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Zalecam powolną i uważną lekturę "Wojny 1812 roku", bo dzieło nie należy do łatwych w odbiorze. Można utonąć w powodzi informacji, ale jeśli ktoś ma zmysł taktyczno - strategiczny czy "ogólnowojskowy", znajdzie tam "rozkoszy prawdziwe" (I. Krasicki ;) ). Na pewno dogłębnie zrozumie, na czym tamta wojna polegała i dlaczego Cesarz ją przegrał. Cenne są też uwagi końcowe Kukiela na temat rzekomej "niemożności pokonania Rosji w ogóle" (Autor wykazuje, że wcale nie musiało tak być). Fajnie też na wstępie posłuchać uwertury "Rok 1812" Piotra Czajkowskiego, która jest ciekawym muzycznym "streszczeniem" całej kampanii widzianej oczami Rosjanina (np. najpierw przeczytać krótki zarys tej wojny [choćby w "Encyklopedii Wojen Napoleońskich" Bieleckiego] i odnieść do tego treść uwertury). Sam bardzo lubię ten utwór. Najpierw "cisza przed burzą" i spokój, potem triumfalny marsz Napoleona, bitwy zwycięskie dla Francuzów, potem odwrót, partyzantka rosyjska, Berezyna i na koniec cerkiewne dzwony i "Boże, caria chrani...". Monumentalne jak Wagner, tylko w lepszym guście.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Napoleonistykę w wydaniu sensacyjnym (w dobrym tego słowa znaczeniu) prezentuje "Napoleon" Emila Marco de Saint Hilaire wydany niedawno przez gdańską FINNÊ. Postać Cesarza jest tylko w tle, ale historie spisku Maleta z 1812, sprawy księcia d`Enghien z 1804 czy rojalistycznego spisku na życie Napoleona z 1803 to niezwykle pasjonujące opowieści. Ongiś niektóre z nich zainspirowały W. łysiaka do napisania "Szuańskiej ballady". Ale te z "Napoleona" mają walor oryginału i wcale nie są mniej atrakcyjne literacko.
Z napoleońskiej fantastyki polecam "Dwunastu" Jaspera Kenta: kapitalna wizja udziału grupy wskrzeszonych rumuńskich wampirów w wojnie Rosjan z Napoleonem w 1812. Kiedy jeden z nadzorujących akcję oficerów rosyjskich odkrywa, kogo sprowadził do Rosji kolega, zaczynają się poważne kłopoty... Tyle na dziś :P .
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

srebrny_lis pisze:Napoleonistykę w wydaniu sensacyjnym (w dobrym tego słowa znaczeniu) prezentuje "Napoleon" Emila Marco de Saint Hilaire wydany niedawno przez gdańską FINNÊ. Postać Cesarza jest tylko w tle, ale historie spisku Maleta z 1812, sprawy księcia d`Enghien z 1804 czy rojalistycznego spisku na życie Napoleona z 1803 to niezwykle pasjonujące opowieści.
Tak posiadam tę pozycję, wydana jeszcze w 1992 roku przez Małopolską Oficynę Wydawniczą. Biografia napisana językiem lekkim czyta się szybko i przyjemnie! :) Jednakże polecał bym ten tytuł jedynie osobom które chciałyby poznać życie cesarza w ogólnym zarysie! :)
Jeśli chodzi o biografie Napoleona to moimi ulubionymi autorami są Cronin i Zahorski.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Myślisz chyba o "Historii Napoleona" E.M. de St.Hilaire`a? Bo teraz wydano "dalszy ciąg" pod tytułem "Napoleon", ale nie jest to biografia, tylko kilka epizodów z epoki. Cronina i Zahorskiego mam oczywiście, każdy z nich wnosi coś innego. Z poważniejszych biografii Napoleona najbardziej "skażona marksizmem i sowiecką propagandą" jest biografia radziecka A. Manfreda. Paradoksalnie, jedną z lepszych biografii w ogóle jest radziecki "Napoleon" E. Tarlego, kilkakrotnie wznawiany także po polsku (z wyjątkiem stalinowskiego wydania z pocz. lat 50-ych; także po polsku 1950). "Napoleon" Maxa Gallo w 4 tomach to fabularyzowana wersja "Korspondencji" i "Itinerarium" Cesarza. Z wydanych po polsku ciekawa jest też rosyjska wizja Edwarda Radzinskiego "Napoleon. życie po śmierci" (rodzaj wspomnień Cesarza snutych po Waterloo). No i bardzo szczegółowy, znów zapoczątkowany w Polsce 1. tomem "Memoriał ze św. Heleny" E. de Las Cases (trochę propaganda, ale z jakim rozmachem!). Mam też J. Tularda "Napoleon. Mit zbawcy", popularno-anegdotyczną biografię autorstwa K. Dziewanowskiego,"Napoleonska Encyklopedie" R. Blatnego (po czesku, liczne aspekty życia cesarza, np. N. wg astrologii, numerologii itp.), E. Ludwiga "Napoleon" (po niemiecku), jak też b. ciekawe ujęcie historii chorób i stanu psychiki Napoleona w "trójbiografii" A. Neumayra "Dyktatorzy i medycyna" (N., Hitler i Stalin; wyd. polskie). Ilu autorów, tyle wizji. Warto poznać każdą.
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

srebrny_lis pisze:Myślisz chyba o "Historii Napoleona" E.M. de St.Hilaire`a? Bo teraz wydano "dalszy ciąg" pod tytułem "Napoleon", ale nie jest to biografia, tylko kilka epizodów z epoki.
Kurcze mea culpa... :( Masz racje, poplątało mi się, nie wiedziałem o istnieniu kolejnej części! :)

Moja mała biblioteczka dotycząca epoki, czytając propozycje książkowe srebrnego_lisa na pewno wzbogaci się o kilka ciekawych pozycji! :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Nieźle nieźle Damian! ;) Polecam z seri napoleońskiej swoista trylogie-Paul Britten Austin- "Marsz na Moskwę","Pobyt w Moskwie" , oraz "Wielki odwrót". Książka złożona z wspomnień,nieraz bardzo drastycznych i nieprawdopodobnych, polecam szczególnie. A na chwile obecna czekam na "1812 Wojna z Rosją" - Adam Zamoyski
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Przegląd obszerny (acz dalece niepełny, układany z perspektywy Francji i już sprzed dobrych kilku lat) literatury napoleonistycznej mamy w Jeana Tularda "Napoleon. Mit zbawcy". Sam nagromadziłem w ciągu ponad 12 lat kilka setek napoleoników w okładkach i sporo na CD oraz w kserówkach i wydrukach. Wpisywany w zeszyt katalog zajmuje wiele stron zapisanych gęstym pismem. Cesarzowi i jego współczesnym zawdzięczam sporo: moją pracę mgr, jeszcze nie obroniony dr i duuużo, duuużo więcej. Aż chce się żyć, chociaż w moim wieku prawie wszyscy faceci za pierwszych Piastów już by nie żyli :zebek: .
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Praca Zamoyskiego nie wnosi niczego nowego; jest właściwie streszczeniem paru większych opracowań klasyków tematu. Autor: Polak z Ameryki, napisał ją z myślą o słabo znającym wschodnioeuropejską historię i literaturę historyczną czytelniku zachodnim, podobnie jak biografię Stanisława Augusta. Jednak książka jest napisana żywo i ciekawie, bardzo dobrze się czyta i jest bardzo dobra na początek zainteresowania wojną 1812 r. Paul Britten Austin, jak sam podaje, dał obraz wojny wyłącznie niemal od strony francuskiej. Byłby pełny "szał w trampkach", gdyby paralelnie wydano istniejące od dawna zbiory relacji i pamiętników strony rosyjskiej (m.in. drukowane ongis w "Russkoj Starinie" czy "Russkom Archiwie"). Kolega Praporszczyk nabył parę miesięcy temu (na Aledrogo) dwutomowe dziełko po rosyjsku "Napoleon w Rossii": zbiór relacji obu stron. Jego szata graficzna nie umywa się jednak do edycji naszych i zachodnich. Nie zmienia to faktu, że żadnej z tych pozycji nie usunąłbym z półki, wszystkie się przydają.
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

a czytał ktoś z szanownego grona pozycje Henri'ego Troyata -Aleksander I Pogromca Napoleona,Wydawnictwo Amber Warszawa 2007. zamówiłem i czekam na przesyłke. Jeśli tak, to proszę o parę słów ;)
ODPOWIEDZ