Szkolenie w Toruniu

Sprawy ogólne Stowarzyszenia

Moderator: GILGIN

Awatar użytkownika
conrad
Posty: 33
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:20
Lokalizacja: Allenstein/Wawa

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: conrad »

Mnie jednak nie będzie :( jeśli można prosić kogoś aby po szkoleniu wrzucił materiały na jakiś serwer oraz o krótką relację ze szkolenia :)
asdic321
Posty: 1696
Rejestracja: 26 mar 2008, 13:35
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: asdic321 »

Kujawiak pisze:Kolego Asdic321 o mnie możesz być spokojny i wykreślić z listy wichrzycieli :zebek:
Coo?! Mowy nie ma!!! Przede wszystkim dlatego, ze musialbym najpierw sobie taka liste sporzadzic! :zebek:

Wbrew pozorom nie chodzi mi wcale o to, zeby spotkanie bylo poprawne politycznie i nikt nie zadawal "niewygodnych" pytan. Wasze szkolenie i Wasza sprawa - nic mi do tego - zas sprawy kontrowersyjne trzeba sobie (wzajemnie) wyjasniac. Irytuje mnie zas cokolwiek calkiem inna rzecz...

Otoz jeszcze jakies dwa, moze trzy, lata temu poszukiwacze masowo protestowali po forach na brak mozliwosci uzyskiwania pozwolen. Pamietacie - byly "boratynki dla ministra" i rozne inne pomysly, ktore poza podnoszeniem cisnienia niewiele zreszta wniosly. A pozwolen na normalnych zasadach (czyli bez specjalnych warunkow wstepnych) udzielal wowczas wlasciwie tylko olsztynski WUOZ. Takie wyjscie przed szereg wymagalo ze strony WKZ sporo odwagi (wzbudzilo zreszta fale krytyki innych konserwatorow) ale przyjmuje jako rzecz oczywista ze bylo warto! Zwlasza ze dzis, na podobnych zasadach, traktuje poszukiwaczy np. WKZ w Toruniu i inni. Moje pytanie w zwiazku z tym brzmi: co sie zmienilo, ze takie podejscie przestalo sie podobac najbardziej zainteresowanym, ktorzy dobijali sie po urzedach w calej Polsce o podobna moziwosc? Bo prawo sie od tego czasu nie zmienilo ani na jote, wiec o co tu chodzi?

Czytam sobie tu i owdzie rozne interpretacje przepisow i widuje od czasu do czasu teksty w stylu "WKZ nie ma prawa!". Moze i tak wlasnie byc ale kto mu w takim razie to prawo odebral? Do tego musialby byc np. jakis wyrok sadu lub sprzeciw ministra dziedzictwa a nie przypominam sobie podobnych sytuacji! Na WKZ wydajacych w kilku wojewodztwach pozwolenia donosil do prokuratury imc Lewandowski ale podejrzanie dlugo nie chwali sie zadnym sukcesem (podobna historia dotyczy rowniez jego pism do Trybunalu Konstytucyjnego) w tej materii. Z drugiej strony MKiDN tez nie wyrazil dezaprobaty i nie cofnal ani jednej podobnej decyzji. Wiec kto w koncu orzeka czy sa one legalne, czy nie - kazdy kto krzyknie "veto!"?! Wystarczy publicznie powiedziec "nie zgadzam sie" i juz!?

Rozumiem, ze takie rozwiazanie jak w np. w Olsztynie to nie ideal ale jak dotad nikt nie zaproponowal lepszego kompromisu pomiedzy litera przepisow a oczekiwaniami poszukiwaczy. Ew. zmiana prawa odnosnie poszukiwan musi byc zreszta wyraznie zapisana w nowej ustawie a nie polegac na karkolomnej interpretacji tej obecnej! Do tego czasu nikt nie da wiecej, niz daja obecnie np. WKZ w Olsztynie i Toruniu. Prespektywa rychlych zmian w tym zakresie jest zreszta calkiem realna, z tym ze wymaga i czasu, i pewnego wysilku... Warto je poswiecic przede wszystkim na zdobywanie sojusznikow - chocby poprzez przekonywanie konserwatorow, ze sie nie myla wydajac pozwolenia. Jak rowniez na prace nad zmiana wzajemnego podejscia do siebie obu stron... Pamietajac przy tym, ze kto chce wszystkiego i zaraz z reguly nie dostaje nic! :sad:
Awatar użytkownika
GILGIN
Posty: 1705
Rejestracja: 12 wrz 2007, 16:00
Lokalizacja: Toruń

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: GILGIN »

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom szkolenia :D
Mam nadzieję iż zdobyta wiedze przyda się w przyszłości i przyniesie wymierne korzyści dla obu stron.
Awatar użytkownika
GILGIN
Posty: 1705
Rejestracja: 12 wrz 2007, 16:00
Lokalizacja: Toruń

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: GILGIN »

Jutro w wolnej chwili opiszę jak było na spotkaniu :cool:
Awatar użytkownika
GILGIN
Posty: 1705
Rejestracja: 12 wrz 2007, 16:00
Lokalizacja: Toruń

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: GILGIN »

Krótkie streszczenie z sobotniego spotkania.
Frekwencja dopisała było prawie 20 osób, miejsce szkolenia klimatyczne w Ratuszu Staromiejskim. Wykład: Aspekty Prawne rozpoczął mgr Wojciech Sosnowski - Główny Specjalista do spraw Zabytków Archeologicznych jest to osoba odpowiedzialna za sprawy związane z wnioskami na prowadzenie poszukiwań. Stanowisko pana Wojtka było bardzo pozytywne do tego czym się zajmujemy, w związku z powyższym nie było niepotrzebnych zgrzytów co do wiadomej ustawy. Główny nacisk położony został na prawidłowy sposób wypełniania dokumentacji potrzebnej do prowadzenia poszukiwań.
Kolejną część naszego szkolenia pod tytułem: Wieloaspektowy charakter zabytku archeologicznego i potrzeba jego ochrony poprowadziła sama organizatorka dr Ewa Bokiniec Dyplomowany Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dzięki świetnej prezentacji zawierającej mnóstwo zdjęć zabytków jak również stanowisk archeologicznych, oraz komentarza pani Ewy bez którego byłyby to tylko zdjęcia niewiele wnoszące do naszej świadomości poszukiwaczy. Dzięki temu co opisałem powyżej wiemy jak ważny jest kontekst znalezionego zabytku, oraz jak z nim postępować.
Na koniec pragnę przypomnieć uczestnikom którzy nie dostarczyli do mnie swoich danych potrzebnych do zaświadczenia potwierdzającego udział w szkoleniu o jak najszybsze podesłanie.
W przyszłym tygodniu spotkam się z panią Ewą celem omówienia możliwości przeprowadzenia cyklicznych wykładów.
Awatar użytkownika
warwick
Posty: 1571
Rejestracja: 10 lip 2007, 21:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: warwick »

cóż więcej mogę powiedzieć....
:guru: :guru: :guru: :kon:

pozdr.warwick
Awatar użytkownika
uben
Posty: 84
Rejestracja: 30 lis 2009, 19:55
Lokalizacja: mazowsze

Re: Szkolenie w Toruniu

Post autor: uben »

Szkoda że tak daleko odbywają się takie szkolenia .
Jeśli coś podobnego będzie organizowane to proszę o informacje .
Jestem zainteresowany takimi szkoleniami .
ODPOWIEDZ