Do roboty panowie - cmentarz

Sprawy ogólne Stowarzyszenia

Moderator: GILGIN

Awatar użytkownika
Tworas
Posty: 1351
Rejestracja: 06 lip 2007, 19:21
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Do roboty panowie - cmentarz

Post autor: Tworas »

Dobrą rzeczą by zrobić coś od WMSHK byłoby zaopiekowanie się jakimś starym, zapomnianym cmentarzem.

Tak jak od czasu do czasu robią to w lubelskim

Najlepszą porą do tego byłaby wiosna, a że jest jeszcze troche czasu, trzeba poszukać odpowiedniej nekropolii.

Jakieś propozycje ?
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

Moją propozycją jest cmentarz przy leśniczówce Zazdrosć, a w zasadzie dwa. Tylko chyba ktoś się nimi już zajmuje to trzeba ustalić dokładnie.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Masz na myśli cm wojenny i rodowy Erdmannów? Wojenny owszem zadbany, ale tym drugim zajmują się tylko drechy z plaży. Był pomysł, żeby zasypać krypty piaskiem, żeby przynajmniej puszek po piwie nie wrzucali do środka. Niniejszym podsuwam do rozważenia.
A czy ktoś ma pojęcie, jak wygląda grób wojenny za dawnym dworem w Kielarach po budowie tej tam prywatnej rezydencji?

Jest też mały, kompletnie zniszczony cmentarzyk wojenny przy drodze leśnej pod Swaderkami: ogrodzenie bez elementów metalowych i zwalony krzyż drewniany. Warto by go oznaczyć przynajmniej.
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

meickel masz może foty tej krypty rodowej??
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Mój Boże, co tam focić? Mały cmentarzyk rodowy, z ozdobnym ogrodzeniem ceglanym i bodaj ośmioma indywidualnymi kryptami. Ogrodzenie rozebrane na cegłę, kilka czytelnych detali bramki. Krypty rozbite podobno jeszcze przez pracowników folwarku Owczarnia (obecnie jedno ze wsią Bartążek). Fantastyczne położenie na staropruskim cmentarzysku. Mam niezbyt ciekawe zdjęcia z 2001, na których widać zaśmiecone wnętrza krypt, kilka kości. Obecnie kości już nie ma, śmieci jest tak wiele, że nawet połowy krypt nie widać. Tragedia. Dopóki droga do cmentarza nie była oznakowana, nie każdy wiedział, ale od paru lat, każdy plażowicz idzie popatrzeć. Jedyne co można zrobić to zasypać te krypty dla przyzwoitości piaseczkiem.
Jeżeli bardzo Ci zależy, to mogę zrobić cyfrówką zdjęcia odbitek, skanów nie mam.
karolina
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2007, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: karolina »

Może Panowie mogiła żołnierza niemieckiego w Pozortach na skraju dawnego majątkuw pobliżu ul.Tuwima.Dawno tam nie byłem,ale w sobotę lub niedzielę wybiore się tam i pstryknę pare fotek.
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

No tak, tylko to jest chyba posiadłość prywatna więc jakiś ruch w tym kierunku może być źle widziany. Trzeba sie dowiedzieć.
karolina
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2007, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: karolina »

Spróbuje się dowiedzieć,tak jak pisałem ostatnio w miejscu tym byłem ponad rok temu i jedynymi gosćmi jacy odwiedzali to miejsce byli okoliczni pijaczkowie.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

ściśle mówiąc, w Pozortach nie ma mogiły żołnierza niemieckiego; jest tam cmentarzyk, a na nim grób generała-majora w stanie spoczynku, posiadacza tamtejszego majątku. Zdjęcie: http://www.rowery.olsztyn.pl/photo.php?r=104&i=001&f=
Jam łasica
Posty: 108
Rejestracja: 07 sty 2008, 21:23
Lokalizacja: Lasy Warmii

Post autor: Jam łasica »

przepraszam ze wtrące ,ale czy na renowacje pomnika bądź cmentarza nie trzeba mieć zgody urzedników?
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

Tak, pod warunkiem, że jest uznany jako zabytek. W innych przypadkach posiadane jest pozwolenie od właściciela danego obiektu.
karolina
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2007, 21:39
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: karolina »

meickel pisze:ściśle mówiąc, w Pozortach nie ma mogiły żołnierza niemieckiego; jest tam cmentarzyk, a na nim grób generała-majora w stanie spoczynku, posiadacza tamtejszego majątku. Zdjęcie: http://www.rowery.olsztyn.pl/photo.php?r=104&i=001&f=
Zgadza się,ale znajduje się tam też mogiła pojedyńczego zołnierza armii niemieckiej poległego bodajże 29 sierpnia 1914r. i płyta nagrobkowa jest pozioma a nie pionowa,danych żołnierza nie pamiętam ale jak pisałem wcześniej postaram się zrobić fotki i wstawie je na forum.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

O, Ciekawe! Dzięki za informację. Oglądałem to w pełni lata i ciężko było się doszukać nawet krzyży.
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Post autor: zoz »

Ale zabytkiem jest chyba wszystko co powstalo przed 1945 a nawet puzniej. Panowie to jest bardzo ciekawa propozycja. Deklaruje pomoc! W miare mozliwosci.
Ale tak na marginesie, harcerze i t.p. jakis specjalnych pozwonen przed 1.11 jakos specjalnie nie zalatwiaja.
Tak na poczatek...
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Post autor: zoz »

Panowie!! Temat umar??!! Jestem rozczarowany!!!
ODPOWIEDZ