Ruiny XV w. kościoła w Borkach koło Bartoszyc

Bunkry, pałace, ruiny, podziemia i inne ciekawe obiekty

Moderatorzy: niewidzialny, 3mwoj

Awatar użytkownika
cooler33
Posty: 66
Rejestracja: 03 mar 2008, 07:53
Lokalizacja: bartoszyce

Post autor: cooler33 »

interesująco brzmi ...
a gdzie dokładnie lezały te łęgi w odniesieniu do borek ?
jestem z bart i dla mnie tam pojechać to rozrywka a i po polach lubię pochodzić :)
pozdrawiam
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Chajre (grec. "witaj" [dosł. "raduj się"])! Borki są na północ od Tolka, co wiesz sam. Do byłego (!) łęgu / Lengen trzeba z Bart pojechać do Spytajn, tam skręcić do Ardap. Z Ardap drogą wzdłuż łyny aż w pole. Tam niestety samochód dalej nie pojedzie, chyba że to terenówka lub czołg. Sfatygowaną drogą gruntową dojdzie się do szpaleru starych dębów po lewej. Tam, w krzaczorach, na platformie w zakolu łyny, jest ten cmentarz rodowy. Zabudowania folwarczne były kiedyś przy drodze, bliżej Ardap niz cmentarz. Gdyby zdarzyło Ci się ominąć łęg, to jeśli droga zaprowadzi Cię do strumienia płynącego od prawej ku łynie - zawróć i poszukaj jeszcze raz. Dawny cmentarz Młyńska / Muhlenfeld (na południe od Sortławek) jest już za jarem strumienia, w lesie na wysokiej skarpie po prawej. Niestety, tylko piechotą! Straszne bezdroża i wertepy. Za to okolica piękna i bezludna (obecnie!). Można tez spróbować dotrzeć do łęgu przez Tolko i Kiersity. W Kiersitach ruszyć drogą w pole, a nie na Wyrębę czy Sortławki.
Awatar użytkownika
cooler33
Posty: 66
Rejestracja: 03 mar 2008, 07:53
Lokalizacja: bartoszyce

Post autor: cooler33 »

dzięki,jak się zrobi cieplej i podeschnie trochę to tam muszę zajść.chyba wiem gdzie to będzie ale tam jeszcze nie byłem
z ardap od krzyża przy mleczarni wychodzą dwie drogi:
-jedna prosto w dół do łyny
-druga brukowana w prawo i za jakieś 300 m jest głęboki wąwóz gdzie kiedys była tama (chyba o tę chodzi) ?
nie masz jakiejś mapki czy schematu na pw ?
dzięki za odpowiedź
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Szara Sowa
Posty: 306
Rejestracja: 06 maja 2008, 11:05
Lokalizacja: Pomorskie

re

Post autor: Szara Sowa »

Srebrny lisie - bulwersujący Cię wyraz oznaczał w tamtych czasach aborcję.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Dzięki za "kurewstwo - aborcję" :). W końcu wyrazy zmieniają lub mnożą znaczenia, np. "złodziejka": przynajmniej trzy różne konteksty; albo dawne określenie "czarownika", "maga": "maleficus", dosł. "złoczyńca".
Bartek14

Re: Ruiny XV w. kościoła w Borkach koło Bartoszyc

Post autor: Bartek14 »

w tych okolicach ciekawe znaleziska wychodza :P
Dzik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2015, 21:49
Lokalizacja: Samolubie

Re: Ruiny XV w. kościoła w Borkach koło Bartoszyc

Post autor: Dzik »

Za dzieciaka tamte ruiny to był mój plac zabaw. Mieszkałem niedaleko w lesie. Latem tego roku pojechalem tam zobaczyc jak wszystko wygląda po kilku latach mojej nieobecności i masakra... Wszystko rozkopane, pełno niezasypanych dołów, potluczona porcelana, pudełka po bateriach i inne śmieci wszędzie dookoła. Nawet cmentarz przeorany. Gdybym wtedy spotkał tego "poszukiwacza" powiesiłbym go za jaja.
ODPOWIEDZ