-Dajtki -niedługo mają rocznice

Okres II wojny światowej
prezes
Posty: 136
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:35
Lokalizacja: MAŁA BARCJA

-Dajtki -niedługo mają rocznice

Post autor: prezes »

Dnia 27-08-1933 wylądował hitlerowski samolot transportowy Junkers Ju-52 z którego wysiadł, Kanclerz III Rzeszy, Adolf Hitler . Przylot powiązany był z uroczystością odsłonięcia monumentalnego pomnika pod Olsztynkiem ( w którym brał udział również Hindenburg ),na cześć zwycięstwa wojsk niemieckich nad rosyjskimi po I woj.

poprawiłem błędy >W<
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Post autor: zoz »

Wiadomo moze ile czasu Hitler był w Olsztynie? Jest fotka chyba w ksiazce Piechockiego z ulicy Radiowej, i chyba z tego samego okresu??
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Slyszalem tylko ze przejechal przez Olsztyn :roll:
prezes
Posty: 136
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:35
Lokalizacja: MAŁA BARCJA

Post autor: prezes »

W Olsztynie był ,w dniu 19 kwietnia 1932
Hitler w związku z wyborami na prezydenta Rzeszy, posłów do Reichstagu i pruskiego Landtagu, wypowiedział płomienne przemówienie w hotelu Gasthaus , i gospodzie Jakobsberg,
ponoc podczas przejazdu na miejsce wystąpienia jego
samochód obrzucano kamieniami ale po zwycięskich wyborach ,partia hitlerowska przejęła władzę w Olsztynie ,urzędy objęli członkowie NSDAP,a co czwarty mieszkaniec powiązany był z ruchem hitlerowskim.
Dla miasta nastał okres zmian "pozytywnych" -przynajmniej do 1939
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
s13
Posty: 58
Rejestracja: 17 sie 2009, 16:40
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: s13 »

witam
co do wizyty Hitlera w Olsztynie to wiem tyle co wiekszosc ,czyli niewiele,wiem natomiast ze 15 lipca 1932r. przemawial ok.godziny w Gizycku poczym wsiadl na stateczek i poplynal chyba do Mikolajek.
warto dodac ze tym stateczkiem byl JAGERHOCH,obecny NOWOTKO zacumowany teraz przy plazy miejskiej w Olsztynie.
topnik
Posty: 3
Rejestracja: 04 maja 2010, 19:49
Lokalizacja: Barczewo

Re: -Dajtki -niedługo mają rocznice

Post autor: topnik »

Wiadomo, że Adolf Hitler był w Olsztynie 19 kwietnia 1932 roku. Mam pytanie, gdzie nocował z 19 na 20 kwietnia 1932 roku.
Awatar użytkownika
pucior
Posty: 141
Rejestracja: 21 paź 2007, 19:10
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re:

Post autor: pucior »

s13 pisze:15 lipca 1932r. przemawial ok.godziny w Gizycku poczym wsiadl na stateczek i poplynal chyba do Mikolajek.
warto dodac ze tym stateczkiem byl JAGERHOCH,obecny NOWOTKO zacumowany teraz przy plazy miejskiej w Olsztynie.
Witaj! czy możesz podać źródło tej informacji? podobo wydano jakiś okolicznościowy album upamiętniający ową wizytę, ale póki co nie udało mi się do niego dotrzec
ODPOWIEDZ