Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Okres II wojny światowej
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: zoz »

Ogladalem te zdiecie juz nie raz, w sumie ludzaco podobne, ale nie byl bym taki pewien czy to jest fotka z Allenstein.
Awatar użytkownika
komel11
Posty: 83
Rejestracja: 27 mar 2009, 20:00
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: komel11 »

Dla mnie sprawa jest jasna to jest olsztyn, zwłaszcza gdy porówna sie z tym zdjeciem i wszystko ładnie się pokrywa
http://cgi.ebay.de/AK-Allenstein-Richts ... 439e0d6b0a" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: zoz »

Dalej sceptycznie podchodze do tego zdiecia. Poczatek ulicy by sie prawie zgadzal, ale 8 i 9 budynek po prawej stronie?? Czy tak gruntownie przebudowano ulice?
Awatar użytkownika
komel11
Posty: 83
Rejestracja: 27 mar 2009, 20:00
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: komel11 »

Ja to widzę jednak inaczej. spójrz jeszcze jeśli możesz do ksiązki "Olsztyn styczeń 1945" strona 203 jest tam prawie takie samo zdjęcie z dalszej perspektywy. A ten samochód po prawej chyba nawet ten sam
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: zoz »

Sam zaczynam miec watpliwosci.. Moze to pomoże.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
komel11
Posty: 83
Rejestracja: 27 mar 2009, 20:00
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: komel11 »

Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu ze to był olsztyn tyle że w porównaniu z ta pocztówką sprzed I wojny pózniej dobudowano na jednej kamienicy dodatkowe pietro zupełnie otynkowane. no ale lata 30-te takie były że i na starówkach budowali jakieś "modernizmy"
k47
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2010, 01:47
Lokalizacja: olsztyn

Re: Trzy zdjęcia Olsztyna 1945

Post autor: k47 »

Trzecie zdjęcie z pierwszego postu na pierwszej stronie wątku przedstawia najprawdopodobniej wypalony budynek przy obecnej ulicy Mochnackiego przy wlocie do placu Roosevelta. W budynku mieściły się: restauracja i delikatesy Scheumanna. Patrz: górne zdjęcie na stronie 49 książki p. Bętkowskiego.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2010, 02:30 przez k47, łącznie zmieniany 1 raz.
k47
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2010, 01:47
Lokalizacja: olsztyn

Re:

Post autor: k47 »

warto dodać ze jest to jedno z dosłownie kilku zdjęc obrazujących zniszczony niemiecki sprzęt w Olsztynie - ja obosićie jak dobrze pamiętam widziałem jeszcze chyba jedno lub dwa takie zdjęcia

pozdr.warwick

Istnieje kilka zdjęć przejętego przez Armię Czerwoną w okolicach Dworca Głównego sprzętu pancernego, którego Niemcy nie zdążyli zdjąć z platform kolejowych. Są to głównie niszczyciele czołgów "Hetzer". Sprzęt nie był zniszczony, został przejęty bez uszkodzeń.
ODPOWIEDZ