Sprzęt pancerny w rejonie Janikowa

Okres II wojny światowej
Frozzer

Post autor: Frozzer »

wymoderowano
Ostatnio zmieniony 30 paź 2007, 22:37 przez Frozzer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Mam fotke bardzo dokladna Jagdpanzer IV 70 Lang z takiego fajnego albumu ale fuck jak ja tu wstawic :twisted: ps wypust pod lufa dziala nie jest widoczny :twisted: [/img]
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

Frozz od pewnego momentu wszystkie tanki jak i działa niemieckie na podwoziu m.in. pz IV miały dwa pierwsze koła stalowa. Zostały one wprowadzone w wyniku doświadczeń frontowych, gdyż właśnie owe dwa pierwsze brały na siebie największe naprężenia i niedogodność przeszkód terenowych. Jak zerkniesz na scan działa, które dałem na początku postu to zobaczysz, że ten też ma stalówki na przodzie. Muszę tylko pogrzebać dokładnie kiedy wprowadzono te stalówki, ale z tego co pamiętam to połowa 1944.
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

http://sdkfz7.free.fr/esaukopf.htm tu znajduje sie pare fotek zachowanych do dzisiaj Jagdpanzer IV :D [/img] nawet jest ten NASZ o ktorym mowimy :o
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Jeśli można nieco OT. Czytałem kiedyś w starym, dobrym przewodniku turystycznym, że w okolicach Gołdapi również znajduje się jakiś sprzęt pancerny pogrzebany pod drogą. Słyszał ktoś coś o tym? Pod względem ruin przewodnik był dokładny i wiarygodny, tyle że tak z 15-20 lat przestarzały.
Frozzer

Post autor: Frozzer »

wymoderowano
Piszu
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2008, 10:55
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: Piszu »

Jeśli Panowie są zainteresowani zdjęciami tego "czołgu" spod mostu w janikowie w wiekszej ilości, to proszę mówić :) mam tam babcie nie daleko wiec moglbym sie udać i pstryknąć cos wiecej :)
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Post autor: zoz »

Fotek nigdy za wiele..
Awatar użytkownika
Piłsudczyk
Posty: 196
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein

Post autor: Piłsudczyk »

Słuszna idea... :) Po raz pierwszy dowiedziałem się czegoś o tym dziale z "Gazety Olsztyńskiej". Było tam zamieszczone chyba tylko jedno zdjęcie. Należy dokumentować takie "rzeczy". Według "moich" żródeł, pod Janikowem spoczywa Jagdpanzer IV/70 (A), zwany "Kaczką Guderiana", który był na wyposażeniu 5. dywizji pancernej lub którejś z dywizji grenadierów, walczących w Prusach Wschodnich.
Pozdro
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

:P A wiecie ze jezeli sie przejdzie przez ten przepust i wejdzie sie spowrotem na droge to zobaczy sie cos takiego :shock: http://www.ratmed.pl/galeria/zdjecia/piwo.JPG :P :lol:
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

Piłsudczyk pisałem już wcześniej o jednostkach jakie walczyły w tym rejonie. Nie było tu ani 5 pancernej ani grenadierów pancernych :P
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

Witaj Panzer24, Pilsudczyk kierowal sie prawdopodobnie artykulem z Gazety Olsztynskiej sprzed 3 lat chyba o ile pamiec mnie nie myli :D mam gdzies ten artykul a napisal go chyba jakis koles od sportu :lol:
Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Post autor: panzer24 »

Acha, tego nie wiedziałem 8)
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Jeśli można mały OT, mam do znawców pytanie o terminologię obcojęzyczną: rozumiem, że ten typ pojazdu mieści się w pojęciu Kampfwagen lub Panzerkampfwagen (?), ale istnieje może bardziej precyzyjne słowo? Poza tym, jak wygląda to po angielsku? Odpowiedniki to chyba combat vehicle i armoured vehicle, ale znowu działo samobieżne?
Byłbym bardzo wdzięczny, bo trudno znaleźć takie słownictwo poza literaturą specjalistyczną.
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Post autor: Sepp »

U mnie jest to Armoured Vehicle :) bo tu gdzie mieszkam ang. to chyba jezyk urzedowy :lol: Pozdrawiam
ODPOWIEDZ