Zielonowo k. Olsztynka

Okres I wojny Światowej

Moderator: niewidzialny

jaro1979
Posty: 16
Rejestracja: 03 sty 2009, 16:37
Lokalizacja: Olsztyn

Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: jaro1979 »

Witam
Powiem szczerze, że zawsze byłem i pozostanę kolekcjonerem monet ale niedawno uznałem, że po prostu nie wypada nie mieć w zbiorach pamiątki po I WŚ typu klamra czy jakaś odznaka. Poczytałem o Tannenbergu ale żeby za daleko nie jeździć wybraliśmy się z kolegą Sawikiem pod Olsztynek, konkretnie Zielonowo. Wg książki P. Szanty pod Ameryką i Zielonowem poddało się w 1914 ok. 8 tys. Rosjan. Tymczasem na miejscu wychodziły śmieci, pojedyncze łuski od Mosina a im bliżej Gryźlin tym coraz więcej pocisków i całych naboi od ciężkiej broni maszynowej z II WŚ - konkretnie BMG kal. 12,7 mm. Ma ktoś doświadczenia z tego terenu? Fakt, że długo tam nie chodziliśmy ale teren wydawał się jałowy. A może miejsca poddawania się wojsk nie umywają się do pobojowisk?
cube1979
Posty: 109
Rejestracja: 24 cze 2013, 15:08
Lokalizacja: Allenstein
Lokalizacja: Allenstein

Re: Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: cube1979 »

Chodziłem koło Zielonowa, Grunmuhle, (inspirowany książką Piotra Szlanty - Tannenberg 1914) fanty nie powaliły na kolana - łuski: mosin, mauser, Wołkow Jarcew; pociski 122 mm, zostały na miejscu :D, moniaki PRL. Ale tereny przyjemne, jest jeszcze pare potencjalnych miejsc do sprawdzenia. Może kiedyś na wspólny wypad udałoby się wybrać. Pzdr
jaro1979
Posty: 16
Rejestracja: 03 sty 2009, 16:37
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: jaro1979 »

Domieszka kurpiowskiej krwi nie pozwala mi łatwo się poddać więc oczywiście myślę o powrocie na tamte tereny ale kawałeczek dalej. Myślę o sprawdzeniu po drugiej stronie Olsztynka i pójściu w stronę Tannenberga aż do znalezienia klamry carskiej, pruskiej i garści carskich odznak pułkowych;)
tom_23
Posty: 142
Rejestracja: 30 sie 2007, 22:05
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: tom_23 »

Jeżeli dobrze pamiętam to Klujev ze swoim korpusem przechodził od zielonowa w stronę kurek i dalej na południe, po drodze na pewno coś gubili
jurecki
Posty: 58
Rejestracja: 02 gru 2007, 22:26
Lokalizacja: KURPIE/ Olsztyn

Re: Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: jurecki »

....na przykład...sztandar ... :D :D :D
gacu88
Posty: 59
Rejestracja: 15 lut 2013, 17:28
Lokalizacja: nidzica
Lokalizacja: Nidzica

Re: Zielonowo k. Olsztynka

Post autor: gacu88 »

Pewnie nie zdradzę nic nowego o działaniach 1-szo wojennych sierpnia 1914r w Olsztynku i okolicy ale może kogoś zaciekawi,polecam artykuł pod tytułem'' Olsztynek-dni sądu'' który ukazał się w miesięczniku regionalnym ''Debata''nr9(84)2014 http://www.debata.olsztyn.pl/archiwum1.html" onclick="window.open(this.href);return false; pozdrawiam
ODPOWIEDZ